DEMO: 1PM SUNDAY FEBRUARY 18TH / CENTRAL LONDON

For endorsements and help in mobilising for this bloc – please contact us at london@weareplanc.org

Please keep up to date using our facebook event: https://www.facebook.com/events/410114042778033/

For over two weeks, the citizen militias of Afrin Canton in Northern Syria have been bravely fighting against the Turkish army’s invasion. We have heard and seen first hand accounts of the levels of violence, torture and mutilation that the newly recruited militias and mercenaries have carried out against those who dare to resist these violations and defend their autonomous self-determination within the region.

Whilst Turkish warplanes bomb towns and villages with inevitable casualties, the bodies of children, elderly and other non-combattants mount up. For those of us unafraid of expressing empathy, we say this must stop now.

The Syrian conflict has been raging since 2011, with every major world power active either via proxy or directly. In Syria, they say this is not a regional conflict but a world war, played out on the lives of citizens – but with every conflict there are sides, compromises and shifting alliances which articulate the complexities of the situation.

Plan C have supported the emerging movements in Rojava, and stand in solidarity with the self-organised Syrian movements and the popular resistance against the Assad regime. We have seen the same desires and aspirations for a life without fear, which were at the heart of many Syrians in the initial days of the uprisings, being pounded into rubble by the barrels bombs of the Assadist Syrian army, the constant aerial bombardment of Russian jets and the attacks by ISIS and their allies. Caught between a rock and a hard place we note that the SDF and Kurdish forces face a life or death situation, and are and will continue to be played as leverage by the interests of the US and Russia. Only a rising global movement which sees Rojava everywhere and fights for solidarity for progressive alliances could constrain and push back the war machine.

Regardless of our distance from the battlefields in Syria, our direction should be to confront in the first instance the interconnected social realities that produce and reproduce the Syrian conflict and to expose the transnational chains of exploitation which underpin the global energy markets, the arms industries that like the Nazi armies in Spain in 1936 used these conflicts to test and sell weapons, to the lucrative infrastructural rebuilding programmes that much of Europe’s economy is maintained by and the flows of highly skilled migrant labour that has settled across Europe’s main metropolises due to this conflict. When we recognise this interconnectedness of our situations here, and those unimaginable situations there, we open up new possibilities of alliances and strategies to show solidarity with the people in Afrin amongst our own struggles in our workplaces, community spaces, homes and daily interactions.

In under a month an international women’s strike will take place on March 8th, one that recognises the women led resistance in Rojava and the fundamental freedoms that women are fighting against across the world. We stand in solidarity with women’s self-defence and social revolutionary aspirations in Rojava and beyond.

The fight in Afrin is reflective of a global system of domination. Our task therefore is to develop and deepen movements that confront the underlying political conditions of these conflicts, to fight on many fronts whilst taking to the streets in solidarity and providing material support to those face this murderous onslaught.

We call our comrades and friends to express their solidarity with the Kurdish diasporas in London and the citizen militias defending Afrin, to join us on our solidarity bloc as part of the national Defend Afrin demonstration on Sunday February 18th in central London.

TÜRKÇE

AFRİN SAVUNMASI – PLAN C DAYANIŞMA BLOKU ÇAĞRISI

Eylem: 13.00 Şubat Pazar/Merkez Londra

Haftalardır Kuzey Suriye Afrin Kanton halk milisleri, Türkiye’nin işgaline karşı kahramanca savaşıyor.  Birinci elden edinilen bilgiye göre Türkiye bu işgali silahlandırdığı paralı askerler ve milisler üzerinden  şiddet, tahrip ve işkence ile kendi kaderlerini tayin etmiş ve kurdukları otonom yapıyı cesaretle korumaya kararlı bölge halkına karşı yürütüyor.

Türkiye’nin savaş uçakları köy ve şehirleri bombalarken telafisi imkansız sonuçlar doğuruyor. Sivil halk, özellikle kadınlar, yaşlılar ve çocuklar ağır kayıplar verirken, bizler dayanışmamızı göstermekten çekinmiyor ve savaşın hemen şimdi durmasını haykırıyoruz.

Suriye’deki çatışma 2011 yılından beri şiddetini artırarak sürüyor. Bu çatışmada Dünya’nın bütün büyük güçleri doğrudan ya da dolaylı yer alıyor. Diyorlar ki, Suriye’de yaşananlar bölgesel bir çatışmadansa bir dünya savaşı. Bu savaşı bölge halkı üzerinden yürütüyorlar. Her çatışmada olduğu gibi bu çatışmanın da tarafları var. Her an yeni manevralar, uzlaşmalar ve müttefiklikler değişebiliyor ve bu da bölgedeki durumu daha içinden çıkılmaz bir hale getiriyor.

Plan C,  Rojava’dan yükselen hareketi desteklediği gibi, Asad rejimine karşı  öz örgütlenmeye dayanan  Suriye hareketi ve direnişçileriyle de dayanışma içindedir.

Ayaklanmanın daha ilk gününden beri çoğu Suriyeli’nin kalbinde  yatan korkusuz, barışçıl bir dünya özlem ve arzusu, bizim de arzumuzdur. Bu haklı talepler, Rus jetlerinin hava bombardımanlarıyla destekli Asad’in ordusuyla şiddetle bastırılmış, İŞİD ve onların müttefikleri tarafından yerle yeksan edilmiştr.

Tespitimiz şudur ki, Suriye Demokratik Güçleri ve Kürdistan güçleri varlıklarını sürdürebilmek adına Rusya ve Amerika’nın bölgedeki çıkarlarına hapsedilmiştir. Bu durum ve süregelen ‘savaş makinesi’ ancak ve ancak, savaşın Rojava ile sınırlı olmadığını, her yerin Rojava olduğunu gören ve dayanışma gösteren ilerici yapıların beraber hareket etmesiyle oluşacak uluslararası bir hareketin yükselmesiyle aşılabilir.

Suriyedeki fiziki savaş alanından uzak olsak dahi, atacağımız ilk adım Suriyedeki çatışmayı üretmiş ve süreki olarak yeniden üreten, birbiriyle iç içe geçmiş sosyal gerçeklerle yüzleşmek olmalıdır. 1936’da Nazi ordusunun İspanya’daki çatışmayı silahlarını denemek ve satmak için kullandığı gibi… Şiddetten kaçanların ucuz iş gücü sömürüsüne dayanarak, savaşın Avrupa’nın fiziki altyapısını tekrar inşaa etme projeleriyle ekonomik bir potansiyel olarak görüldüğü zamanlarda olduğu gibi.. Suriye çatışmasından kar sağlayan uluslararası somürü zincirini, uluslararası enerji ve silah pazarı ağlarını açığa çıkarmak hedefimiz olmalıdır.

Biz, bulunduğumuz yerdeki bu iç içe geçmiş çıkar ağlarının Sureyedeki hayal edilemez bir savaşın bağlantısı olduğunu idrak edersek, olası yeni birlikteliklerin ve strajilerin de önünü açmış oluruz. Böylece sadece Afrin halkıyla dayanışmakla kalmayıp mücadelemizi ve dayanışmayı iş yerlerimiz, evlerimiz, bulunduğumuz topluluklar, kısacası günlük hayatımızın her alanına yayabiliriz.

8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü yaklaşırken, Rojava direnişinde başı çeken kadınlar ve dünyanın çeşitli yerlerinde özgürlük ve temel haklar için mücadele eden tüm kadınları saygıyla selamlıyoruz. Ve bizler, Rojava ve ötesinde öz savunmaları, sosyal devrim özlemleri için savaşan kadınlarla dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyoruz.

Afrin’deki savaş, uluslarası sistemin ve onun tahakkümünün bir yansımasıdır. Bu nedenle, bizim görevimiz,  bu çatışma ve onun altında yatan siyasi durumu kavrayan buna karşı hareket eden hareketlerı geliştirmek ve derinleştirmektir. Bu amaçla dayanışma için sokakları çıkmanın yanı sıra, kısıtlı imkanlarla  ölüm kalım savaşı içinde hayatlarını sürdürmeye çalışanlar için maddi destek sağlamayı ihmal etmemeliyiz.

Bütün yoldaş ve arkadaşlarımıza çağrımızdır! Gelin 18 Şubat Pazar, Londra merkezde gerçekleşecek Ulusal Afrin Savunması eylemine Plan C Dayanışma Bloğu ile beraber Londra’daki Kürdistan diasporası ve Afrin’i savunan halk milisleriyle dayanışmak için katılın.

ARABIC

واجهت مجموعات الاكراد الفدائیین\المقاتلین بشجاعة جیش الاحتلال التركي بمقاطعة\إقلیم عفرین في شمال سوریا على مدار أكثر من أسبوعین. لقد سمعنا و شاهدنا أول الروایات والشهادات لمستویات العنف والتعذیب والتشویه التي قامت بها المیلیشیات والمرتزقة المجندون حدیثا ضد هؤلاء المواطنین الذین یجرؤون على مقاومة هذه الانتهاكات والدفاع عن تقریر مصیرهم الذاتي داخل المنطقة. وبینما تقصف الطائرات الحربیة التركیة بلدات وقرى بتوحش و تصیبها اصابات بالغة، فإن اعداد الضحایا من الأطفال وكبار السن وغیرهم من غیر المقاتلین تتصاعد بشكل كبیر . .باسم الذین لا یخافون من التعبیر عن التضامن\التعاطف، نقول هذا یجب أن یتوقف الآن إن الصراع السوري مستمرا منذ العام 2011، بمشاركة كل القوى العالمیة الكبرى الناشطة، إما عن طریق وكیل أو بطریقة مباشرة. یقولون – في سوریا- إن هذا لیس صراعا إقلیمیا بل حربا عالمیة، یدفع ثمنها حیاة المواطنین الابریاء، ولكن في كل .نزاع هناك جوانب، وحلول وسط، وتحالفات متغیرة التي تبرز\تبلور مدى تعقیدات الوضع قد دعمت Plan C )بلان سي( الحركات الناشئة في روجافا، و تضامنت مع الحركات السوریة المنظمة ذاتیا والمقاومة الشعبیة ضد نظام الأسد. و لقد رأینا نفس الرغبات والطموحات لحیاة بلا خوف، كالتي كانت في قلب العدید من السوریین في الأیام الأولى من الانتفاضات، تلك التي تحولت إلى أنقاض من قبل قذائف و قنابل الجیش السوري الأسدي، والقصف الجوي المستمر الروسي والطائرات النفاثة والهجمات التي یشنها داعش وحلفاؤهم. و بین نارین \تحت هذه النیران\ نلاحظ هنا أن قوات الدفاع الذاتي والقوات الكردیة تواجه حالة حیاة أو موت وما زالت وستستمر كورقة ضغط لفرض نفوذ ومصالح الولایات المتحدة وروسیا. فقط الحركة العالمیة الصاعدة التي ترى روجافا في كل مكان وتحارب من أجل التضامن من أجل التحالفات التقدمیة التي یمكن أن تقید و توقف آلة الحرب.
و بغض النظر اننا على مسافة بعیدة من ساحات القتال في سوریا، یجب أن یكون اتجاهنا في المقام الأول هو مواجهة الحقائق الاجتماعیة المترابطة التي تنتج وتعید إنتاج الصراع السوري، علینا فضح كل السلاسل المنتفعة التي تتخطى الحدود الوطنیة و الاستغلال الذي ترتكز علیه أسواق الطاقة العالمیة، وصناعات الأسلحة، مثلما استغلت الجیوش النازیة الصرعات
في إسبانیا عام 1936 لاختبار وبیع الأسلحة، والاستثمار الناتج من برامج إعادة بناء البنیة التحتیة ، و الذي یغطي جزء كبیر من الاقتصاد في أوروبا و یتم صیانته بواسطة تلك المجموعات المتدفقة من العمال المهاجرین ذوي المهارات العالیة و التي استقرت في المدن الرئیسیة بأوروبا بسبب هذا الصراع. عندما نعترف بترابط أوضاعنا هنا، و الأوضاع التي لا یمكن أن نتخیلها هناك فإننا نفتح آفاقًا جدیدة من التحالفات والاستراتیجیات للتضامن مع الشعب في عفرین اثناء تعاملنا مع صراعاتنا .في أماكن العمل ، الاماكن المجتمعیة \ الاجتماعیة و البیوت والتفاعلات الیومیة في أقل من شهر سیجرى إضراب بالیوم العالمي للمرأة في الثامن من شهر مارس، إضرابا یعترف بالمقاومة النسائیة القائدة في روجافا و الحریات الاساسیة التي یكافح من أجلها النساء في كل انحاء العالم. نحن نتضامن مع النساء و حقهن في الدفاع .عن أنفسهن و نتضامن مع كل طموحات القوى الثوریة في روجافا و من أبعد منها المعركة في عفرین هي إنعكاس لنظام الهیمنة العالمیة. ولأن مهمتنا هي تطویر وتعمیق الحركات التي تواجه الظروف السیاسیة الكامنة وراء هذه الصراعات، للقتال على جبهات عدیدة هذا بجانب النزول للشوارع للتضامن و لتوفیر مواد داعمة للذین یواجهون هذا الهجوم القاتل\الغاشم ونحن ندعو رفقائنا و اصدقاءنا للتعبیر عن تضامنهم مع الشتات الكردي في لندن ومجموعات الأكراد التي تدافع عن عفرین للانضمام إلینا في كتلة التضامن كجزء من مظاهرات دولیة للدفاع عن \ لحمایة عفرین في یوم الأحد الثامن عشر من فبرایر في وسط لندن

Plan C LDN

www.weareplanc.org

For endorsements and help in mobilising for this bloc – please contact us at london@weareplanc.org

Please keep up to date using our facebook event: https://www.facebook.com/events/410114042778033/